What's In

Když se mě někdo zeptá na moje zájmy, musím zmínit, že provozuju tramping a jezdím na čundry. Následuje pár nechápavých pohledů a desítky otázek. To mě inspirovalo k sepsání tohoto článku. Než se však dostanu ke svému pohledu a definici trampingu, chtěl bych přidat krátkou zmínku o jeho historii.

Tramping je významný společenský fenomén, označující neorganizovanou skupinu, jejímž jádrem byli hlavně mladí lidé. Dnes tuto tradici udržuje už jen malé množství lidí. Je založena na přátelství, důvěře a přirodním stylu života. Trampové měli úctu k přírodě a na tábořištích po sobě nenechávali ani stopu. První čeští trampové byli staří skauti (roveři), kterým přestal v době první světové války vyhovovat pevný řád skautů. Trampové tehdy objevovali kousky neosídlené přírody v okolí Vltavy, Sázavy a dalších řek. Zakládali zde první osady a dnes jsou tito trampové spíše chataři. Na zavěr shrnutí historie si dovolím citaci trampa Kima z filmu Z města cesta: „Dřív spali jen pod širákem a ve stanech, pak si udělali chatrče, dnes mají elektriku a ústřední topení a jsou v …….."

A jak to mám já? Stejně jako staří skauti, kteří prchali před pevným skautským řádem, i já utíkám z pevného systému školy, města, státu. Asi se ptáte kam a jak? Normálně vytáhnu krosnu ze skříně, opráším ešus, přihodím konzervu fazolí, sbalím spacák, karimatku, celtu a nabrousím sekyrku. Pak už jenom obvolám kamarády a vyrážíme. Cestujeme pěšky, busem, vlakem... zkrátka jaká je zrovna možnost. Cíl se většinou odvíjí podle toho, jak si na rozcestí hodíme mincí. Jednoduše na pár dní vypadneme ze stereotypu a užíváme si svobody v českých lesích. Nejdůležitější věcí je být pozitivně naladěn. Už jsem toho prochodil docela dost, ale věřte mi, že na světe kolikrát jen stačí vyjít na procházku za svůj dům a můžete zažít neopakovatelné zážitky. Tak neváhejte, zvedňete se od počítačů a socialních síťí a vyražte objevovat.

Cílem tohoto článku není někomu vnucovat svůj názor nebo vás nuťit chodit po lese, mým záměrem bylo rozšířit povědomí o nás bláznech brázdících naši republiku s batohem a nebem nad hlavou.

Sdílet

Tweety

Někdo byl v Praze, někdo v base. https://t.co/yJTvF2oUW2
Další nálož článků! Na naší hlavní stránce: https://t.co/yJTvF2oUW2
Na jaře byl v Třebíči @robertlfulghum . Byli jsme tam. #Třebíč #Czech https://t.co/tAZ1Di5QVJ #literatura
Přijďte kdokoli, kdo má zájem, pokecat každý čtvrtek po škole na B109, budeme se těšit! Jsme tu cca. do 17:00 (nejs… https://t.co/o9aR821Xrm
Právě teď vyšel článek od Sabči o letošních adapťácích. https://t.co/VmVqB1ZjSO #spst

Anketa

Jak by se podle Vás měli rozdělovat žáci do skupin pro výuku anglického jazyka?

Podle znalostí a výsledků v jazyce - 88.4%
Podle abecedy - 11.6%

Počet hlasů: 112
The voting for this poll has ended on: prosinec 30, 2017

Napiš článek!

Každý student SPŠT může být součástí školního časopisu.

Chceš psát články, jsi fotograf, nebo se chceš stát stálým členem týmu? Svůj článek, nebo dotazy nám napiš na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. !

Přihlášení redaktorů

Partneři

trikape spst