What's In

            Firma Lego vyrábí mnoho produktů. Každý z nás má jistě doma nějakou jejich stavebnici a nehraje roli, jestli má 50 nebo 5 000 dílků. Pokud si s ní zrovna nehraje nějaký náš malý sourozenec, obvykle leží zarovnaná ve skříni spolu s několika autíčky a hrou „Člověče, nezlob se“. Vzpomínky na ni leží zaprášené i v našich hlavách a osvěží se maximálně o Vánocích, když nám naši příbuzní po milionté vypráví ohranou historku o tom, jak na nás museli zkoušet Heimlichův manévr (technika uvolnění dýchacích cest ucpaných cizím předmětem).

 

            Kupodivu právě skládání lega bylo náplní soutěže NEWTECH 2016, která se uskutečnila 1.−3. listopadu na naší škole. Zní to divně, že?

 

            Málokdo totiž ví, že ke stavebnicím Lego patří i kousky, se kterými si vyhraje dlouhé hodiny i ten, kdo už má dětství dávno za sebou (nebo alespoň skoro za sebou). Ne že by ty stavebnice měly tolik dílků. Problém je jinde. Z těchto stavebnic se totiž staví roboti. Pořád jde o stavbu podle návodu, takže kdo umí číst uspěje...z části. Když robota postavíte, ten těžší úkol na vás teprve čeká. Musíte ho i naprogramovat, aby se pohyboval dle vašich představ. Právě sestavení algoritmu bylo hlavní náplní soutěže. Robot musel projet tratí s mnoha pravoúhlými zatáčkami od startu do cíle v co nejkratším čase.

            Zúčastnit se přijely týmy z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Nejzajímavější bylo, že náš tým ze SPŠT nesoutěžil proti nim, ale s nimi. S ostatními účastníky nás smíchali. V žádné skupině nesměli být dva žáci ze stejné školy, z čehož vyplynulo, že každý tříčlenný tým obsahoval soutěžící minimálně dvou různých národností. Právě toto seznámení se s cizími studenty činí soutěž unikátní. Nešlo o roboty, šlo o lidi a komunikaci (ta probíhala univerzálním jazykem  − angličtinou).

            Začít jsme samozřejmě museli slavnostním přivítáním. K tomu sloužila společná večeře na hotelu Atom, kde se všichni navzájem představili a předali si malé dárky. Hned další den ráno nám rozdali stavebnice a „soupeření“ mohlo začít. Soupeření píšu do uvozovek, protože vše probíhalo ve velmi přátelském duchu a o výhru vlastně nikomu nešlo. První půlhodinu zabrala konstrukce robota a zbývající dvě hodiny zbyly na programování. Po této době se všichni vynořili od počítačů a „klání“ mohlo začít.

            Objevilo se mnoho přístupů. Od opatrných robotů s dlouhým časem jízdy a vtipným chováním po velmi seriózní a nadějné projekty, které prostě měly smůlu. Nešlo jen o co nejrychlejší průjezd tratí, ale každý robot musel zároveň nést míček, který nesměl za žádnou cenu upustit, ale nakonec stejně spadl téměř všem. Pak přišel čas pro předání dárkových tašek a společné focení. Prostě takové ty obvyklé ceremoniály, kdy si všichni třesou rukama a tleskají.

            Takže obtížné myšlení skončilo a zábava mohla začít. Jako první pro nás přichystali ukázku Kaipana. Nejenže nám dovolili se podívat pod kapotu a prohlédnout si interiér, ale ti odvážnější se mohli i svézt.

            Pokud někdo navštíví Třebíč, nutností je prohlídka baziliky. Tu jsme samozřejmě nemohli vynechat ani my. Prohlídky starých staveb se nikdy nevyskytují na čelních místech v žebříčcích popularity, ale naštěstí následovala odměna. Večeře na třebíčském pivovaru.

            Další den jsme strávili prohlídkou Alternátoru a TTS západ. Průvodci vždy mluvili anglicky, takže jim všichni měli rozumět (což se ne vždy dařilo). Pak už zbyl čas jen na slavnostní oběd a rozloučení.

            Nakonec patří poděkování všem účastníkům, kteří vytvořili neopakovatelnou atmosféru, všem pořadatelům, kteří zabezpečili dobrý průběh soutěže, a všem ostatním, kteří pořádání NEWTECH 2016 jakkoliv podpořili.

Sdílet

Tweety

Někdo byl v Praze, někdo v base. https://t.co/yJTvF2oUW2
Další nálož článků! Na naší hlavní stránce: https://t.co/yJTvF2oUW2
Na jaře byl v Třebíči @robertlfulghum . Byli jsme tam. #Třebíč #Czech https://t.co/tAZ1Di5QVJ #literatura
Přijďte kdokoli, kdo má zájem, pokecat každý čtvrtek po škole na B109, budeme se těšit! Jsme tu cca. do 17:00 (nejs… https://t.co/o9aR821Xrm
Právě teď vyšel článek od Sabči o letošních adapťácích. https://t.co/VmVqB1ZjSO #spst

Anketa

Jak by se podle Vás měli rozdělovat žáci do skupin pro výuku anglického jazyka?

Podle znalostí a výsledků v jazyce - 88.4%
Podle abecedy - 11.6%

Počet hlasů: 112
The voting for this poll has ended on: prosinec 30, 2017

Napiš článek!

Každý student SPŠT může být součástí školního časopisu.

Chceš psát články, jsi fotograf, nebo se chceš stát stálým členem týmu? Svůj článek, nebo dotazy nám napiš na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. !

Přihlášení redaktorů

Partneři

trikape spst