What's In

1. 4. − 10. 4. 2016 se naši spolužáci ze třídy TLB3 zúčastnili mezinárodního programu ERASMUS. Šlo o STID (Sexual transmited infection/diseases) education neboli vzdělávání o sexuálně přenosných chorobách. Na akci se potkalo 22 lidí z 5 různých zemí (Polsko, Česká republika, Francie, Bulharsko a Lucembursko). Celý program probíhal ve skautské klubovně v Sanemu blízko Lucemburku. O jejich zážitku se nám podařilo sepsat krátký článek 

 

Cestu jsme si zařídili sami autobusem Regiojet. Do Lucemburku, kde na nás čekal jeden z pořadatelů s neoznačenou bílou dodávkou, jsme dorazili asi ve 3 hodiny ráno. Všichni jsme vesele nastoupili. Naštěstí to byl opravdu on a dovezl nás až do skautské klubovny. Další den jsme plni nejistot vylezli v 11 hodin z postele na snídani, která byla jako každý nastávající den ve formě švédského stolu. Zjistili jsme, že jsme tu nejmladší a mysleli si: "Co tady děláme!?” Zbytek dne probíhaly seznamovací aktivity. Zpočátku byli všichni nervózní, ale v průběhu dalších dní nervozita díky dobře organizovanému programu opadala.

 

Úvodní večer patřil mezinárodní večeři, kde každá země připravila své specifické jídlo a pití. My jako Češi jsme samozřejmě dovezli pivo, které v mžiku zmizelo. Nechyběla kofola, kterou již někteří znali, protože ji ostatní skupinky z Česka už na podobné projekty přivezli. Mohli jsme také ochutnat francouzské víno, bulharský speciální chléb, polské sladkosti a lucemburské placky.

Další den začal hlavní program doprovázený dalšími seznamovacími aktivitami. Každý večer měla jedna země říct něco o svém státě za pomoci prezentace. Naše prezentace formou zábavného kvízu se všem velice líbila. Každý z vás by určitě odpověděl na všechny otázky správně, ale pro ostatní účastníky projektu to byl docela oříšek. Nezapomněli jsme se zmínit o typicky českém písmeně “ř” a nechali jsme všechny, ať se jej pokusí vyslovit.  Další dny probíhaly obdobně s exkurzemi do drogového centra a centra pro mládež (youth-house) v Lucemburku. Příslušné téma nám po celou dobu programu objasňoval vysokoškolský profesor, který měl opravdu zajímavé přednášky. Během nich jsme vždy byli rozděleni do skupin, ve kterých jsme přemýšleli a diskutovali o dané problematice.

Poslední dny jsme pracovali ve skupinách na určitých výstupech naší malé desetidenní kampaně, kterými byly novinový článek, skupina na facebooku a propagační videa. Když budete šikovní, tak tato videa můžete najít na youtube.com. Všichni z Česka se přihlásili na vytváření videí, které bylo kvůli různým nápadům rozděleno na 3 podskupiny. Dalším z výstupů byl rozhovor v místním rádiu, kde měl zástupce každé země příležitost něco říct. Cílem kampaně byla zejména prevence proti přenosu pohlavních infekcí, rozšíření této problematiky mezi mladé lidi do různých zemí a hlavně podpoření používání kondomů.

Po uplynutí těchto deseti úžasných dnů se nikomu z nás už domů ani nechtělo. V Lucemburku bylo krásně, na jídlo jsme si zvykli, kolektiv měl své mouchy, ale v konečném hodnocení bychom mohli říct, že jsme byli príma parta. Cesta zpátky byla přes noc, takže jsme ji všichni prospali, a tak nám rychle uběhla. Poté nás čekalo těžké probuzení v Praze, kdy jsme se pomalu připravovali na vrácení se do našich životů a do školy. Mohli jsme se začít těšit na všechny ty písemky, které si pro nás naši milovaní kantoři přichystali. Jako konečné hodnocení bych řekl, že to byla neskutečná zkušenost pro každého z nás a pokud se někomu z vás naskytne podobná příležitost jako nám třem, tak neváhejte a využijte ji!

Na úplný závěr bychom rádi poprosili všechny z vás, kteří dočetli článek až sem, aby toto téma (STID) nebrali jako tabu a nebáli se používat kondomy. Dá se tak lehce zabránit přenosu nemocí. Díky tomuto článku máme možnost oslovit více lidí v České republice a naše kampaň se stává účelnou. Děkujeme za příležitost a za váš čas.

Vaši spolužáci: Martin Janata, Martin Sláma, Jakub Švoma, studenti TLB3

Be young and horny, but still respinsible. Please, USE CONDOMS!!! It can save lives.

PS: Save sex is not a bad thing!

Facebook stránka kampaně: https://www.facebook.com/STIDEducation/?fref=ts

 

Sdílet

Tweety

Někdo byl v Praze, někdo v base. https://t.co/yJTvF2oUW2
Další nálož článků! Na naší hlavní stránce: https://t.co/yJTvF2oUW2
Na jaře byl v Třebíči @robertlfulghum . Byli jsme tam. #Třebíč #Czech https://t.co/tAZ1Di5QVJ #literatura
Přijďte kdokoli, kdo má zájem, pokecat každý čtvrtek po škole na B109, budeme se těšit! Jsme tu cca. do 17:00 (nejs… https://t.co/o9aR821Xrm
Právě teď vyšel článek od Sabči o letošních adapťácích. https://t.co/VmVqB1ZjSO #spst

Anketa

Jak by se podle Vás měli rozdělovat žáci do skupin pro výuku anglického jazyka?

Podle znalostí a výsledků v jazyce - 88.4%
Podle abecedy - 11.6%

Počet hlasů: 112
The voting for this poll has ended on: prosinec 30, 2017

Napiš článek!

Každý student SPŠT může být součástí školního časopisu.

Chceš psát články, jsi fotograf, nebo se chceš stát stálým členem týmu? Svůj článek, nebo dotazy nám napiš na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. !

Přihlášení redaktorů

Partneři

trikape spst